Youtube Video indir - Güncellendi 2021

Youtube Video indir – Güncellendi 2021

buradan Indirin

Youtube Video indir

YouTube’da milyarlarca saatlik video var. Kelimenin tam anlamıyla. Ve bu  , 2005’ten bu yana video yüklemek ve izlemek için gidilecek yer olan site hakkında en şaşırtıcı  istatistik . Ancak YouTube videolarını indirme konusu ortaya çıktığında, kaldırılması gereken bir yan konu var: Yasal mı?

Telif hakkı cephesinde, kendi kişisel çevrimdışı kullanımınız için bir video indirdiğiniz sürece  , muhtemelen iyi olursunuz. Google’ın YouTube için hizmet şartlarını düşündüğünüzde daha siyah ve beyazdır  : “Erişim, çoğaltma, indirme, dağıtma, iletme, yayınlama, görüntüleme, satış, lisans, değiştirme, değiştirme veya başka türlü Hizmetin herhangi bir bölümünü veya aşağıdakiler dışındaki herhangi bir İçeriği kullanamazsınız: (a) Hizmet tarafından açıkça yetkilendirildiği gibi veya (b) YouTube’dan ve varsa ilgili hak sahiplerinin önceden yazılı izniyle. “

Resmi olmayan kanallar aracılığıyla YouTube videolarını çevrimdışı izlemek Google ve video içerik oluşturucularından para alır. YouTube’un reklam yayınlamasının bir nedeni var: insanlar bu şekilde geçimini sağlıyor.

Açıkçası, YouTube’dan video çalmak büyük bir hayır. Bir video paylaşmak istiyorsanız, YouTube ve diğer video sitelerinin çoğu, yerleştirmeden e-posta göndermeye ve sosyal ağlar üzerinden paylaşmaya kadar bunu kolaylaştırır. Çoğu zaman bir video indirmenize gerek yoktur.

Ancak, nedenleriniz var. Bir YouTube videosu indirmeniz gerekiyorsa – kesinlikle kendiniz için ve yayılmak için değil, tam bir duş başlığı olmamak için – işte böyle.

Not:  Bu araçlar, ilgili araçlar düzenli olarak değiştikçe sık sık güncellenmektedir. Bu değişikliklerin bazıları her zaman hoş değildir, örneğin “ekstralarla” dolu yazılımlar, virüsten koruma araçları tarafından kötü amaçlı yazılım olarak işaretlenir  . Aynı şey yardımcı web siteleri için de geçerlidir; bir sitenin reklam ağındaki bir değişiklik kötü amaçlı yazılımlarla ilgili sorunlar da yaratabilir  .

Bunun YouTube videolarını indirebilecek programların ve sitelerin bir çamaşır listesi haline gelmesini önlemek için birkaç dahil etme kuralı bulduk. Hizmetler gerekir: Destek En iyi üç video sitesiyle çalışın: İndirin

Ses için MP3 çıkışı

Bir arayüze sahip

Kişisel verilerinizi toplamaz Kötü amaçlı yazılım içermez

Bu öyküdeki programlar, hizmetler ve siteler, bu yazıdan itibaren spam / virüs / problemlerden arınmış, ancak uyarı imptoru. Büyük zaman. Özellikle de gerçekten etkileyici değilseniz.

Masaüstü Yazılımı

Üçüncü taraf yazılımlar, çevrimiçi video indirme üzerinde en iyi kontrolü elde edeceğiniz yerdir. Genellikle, istediğiniz YouTube videosunun URL’sini programa yapıştırırsınız ve bulabileceği en yüksek kaliteli sürümü indirir. 1080p Yüksek Tanımlı (HD) biçimindeki videolar için bu genellikle bir MP4 dosyasıdır. 4K ve hatta 8K videolar kalitesinde daha yüksek her şey için dosya biçimi genellikle MKV’dir.

Geçmişte,  YouTube videoları Flash tabanlıydı , bu nedenle indirme işleminiz bir FLV dosyasıydı, ancak bunların oynatılması daha zor oluyor. MPEG, MPEG-4 Part 14 multimedya formatının kısaltması  , her yerde oynatır

Matroska olarak da adlandırılan MKV dosyasının bir kapsayıcı olduğunu unutmayın; dosya içinde herhangi bir sayıda kodek kullanan video içerebilir. Hepsini oynamanın aptalca yolu  , her şeyi oynayan Windows için VLC Media Player’ı kullanmaktır  . (Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.) İndiricilere gelince, en iyi seçenekler şunlardır.

VLC medya oynatıcı

Ücretsiz ; Windows, macOS, Linux

Yukarıda VLC Media Player’dan bahsetmiştim,  çünkü Windows kullanıcıları için şimdiye kadar oluşturulan herhangi bir medyayı çalan harika bir araç. Anlaşılan, aynı zamanda kıvrımlı bir şekilde de olsa YouTube videolarını indirme yeteneğine sahip. (Bununla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, bu işi yapmak için VLC’yi tam olarak yeniden yüklemeniz ve önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir.)

Bir YouTube videosundan URL kopyalayın, ardından VLC’yi açın. Gönderen  Medya menüsünden  seçmek  Açık Ağ Akışı (Ctrl + N) ve URL’sini yapıştırın. Oynat’ı tıklayın  . Video oynatılırken  Araçlar> Codec Bilgisi’ne gidin . Altta “Kaynak” adlı bir kutu var — bu kutuda bulduğunuz URL’yi kopyalayın.

Tarayıcınıza geri dönün ve URL’yi (geçici bir web adresi ve süresi dolmak üzere) adres çubuğuna yapıştırın ve videoyu oynatmaya başlayın. Videoyu tarayıcıda görüntülerken, yerel olarak saklamak için dosyayı indirme seçeneği görürsünüz.

Bununla birlikte, orijinal YouTube akışı 1440p veya 2160p’de (diğer adıyla 4K) mevcut olsa bile, VLC’nin dosyanızı yalnızca 1080p olarak kaydedeceği ve daha yüksek kaydetmeyeceği görülüyor. Ayrıca videoyu diğer biçimlere dönüştürmez. Bu seçenekleri almak için aşağıdaki masaüstü yazılımına ihtiyacınız vardır.

4K Video İndirici

3 bilgisayarda ömür boyu lisans için ücretsiz veya 15 $ ; Windows, macOS, Ubuntu Linux

Çok dilli  4K Video Downloader  (4KVD) sıklıkla güncellenir ve programın web sitesinde net indirme bağlantıları içerir; burada hiçbir reklam tuzağı yok. Yazılım, reklamını basit bir arayüzde yapar: 8K’a kadar kalitede videolar alır ve birçok biçime indirir. Başlamak için bir YouTube URL’sini kopyalamanız ve Bağlantı Yapıştır düğmesini tıklamanız yeterlidir. 4KVD, altyazıları, tüm oynatma listelerini ve abone olduğunuz bir kanaldaki tüm videoları bile alır. Desteklenen siteler YouTube, Vimeo, Facebook ve diğerleri gibi büyük adlarla sınırlıdır, ancak ihtiyacınız olan şeylerin çoğunu kapsar. Işıkları açık tutmak için alt kısımda büyük bir banner reklam görüntüler.

Testlerde, test videomu 4K olarak indirmek için MP4’ten MKV formatına geçmem gerekiyordu. 4KVD, film fragmanı için 3 dakikalık 229,7 Megabayt (MB) dosyayı yaklaşık 1 dakika 20 saniyede kapattı. 4KVD varsayılan olarak 1080p HD’ye geri döndü, bu yüzden bir Ultra Yüksek Çözünürlüklü (8K) oynatma listesi indirirken aynı anahtarı yaptım  . Akıllı Modu ve ön ayarlarını etkinleştirirseniz, 4K Video Downloader favori formatınıza tek tıklamayla indirme yapabilir. Bir kerede 25’ten fazla video indirmek veya en son indirmek için YouTube kanallarına abone olmak istiyorsanız, ücretli sürüm gerekir. Elde edilen MKV dosyalarının VLC Media Player ile oynatılması kusursuzdu.

Programın kendisi, MP3 formatına ses çıkarma seçeneğine sahiptir, bu nedenle 4K YouTube’dan MP3’e  eşlik eden yazılıma bile ihtiyacınız yoktur  .

WinX YouTube Downloader

Ücretsiz ; Windows ve macOS ( MacX YouTube Downloader )

Digiarty’nin çok dilli  WinX , yetişkin siteleri de dahil olmak üzere kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sahip 300’den fazla siteden indirmelere izin verdiğini iddia ediyor. Belki de en büyük satış noktası “Kötü amaçlı yazılım, reklam yazılımı, casus yazılım veya virüs yok.% 100 temiz.” Temiz bir arayüzü var, ancak yükleme sırasında WinX’in premium hizmeti için reklamlar var.

Bir YouTube URL’sini kopyalayın (bir oynatma listesi için bile) ve WinX yazılımını başlatın. “Analizör” tüm seçenekleri kontrol eder. Bu araç, MP4’te 1.920 x 1.080 sürümüne varsayılan olarak çalışmayı denedi; 4K sürümünü (3.840 x 2.160 piksel) MKV biçiminin bir alt kümesi olan WebM biçiminde seçtim;  bir .WEBM dosyasını bir .MKV olarak yeniden adlandırabilirsiniz ve iyi çalışır. Ayarlarda en yüksek çözünürlükte WebM’ye varsayılan seçenekler vardır. İndir düğmesini bile tıklamadan önce yedeklenecek birkaç video ayarlayabilirsiniz. 4K 226.9MB dosyasının indirilmesi 2 dakika 19 saniye sürdü.

Altyazıları indirmek için seçenek yoktur. Bu başka bir grev. Ancak WinX, bu kadar çok indirme sitesini destekleyerek ve hiçbir şeye eşit bir fiyatla bunu telafi ediyor.

5KPlayer

Ücretsiz ; Windows ve macOS

Tamamen ücretsiz,  5KPlayer bir indiriciden çok daha fazlasıdır – ancak entegre bir indiricinin bir halkı vardır . Hiçbir virüs, reklam veya eklenti gereksinimi vaat etmek iyi bir başlangıçtır. Ne yazık ki, test ettiğim birkaç isimden biri ve adınızı ve e-postanızı kaydettirmek istiyor – bunu 300’den fazla sitede tam indirme işlevini elde etmek için yapmanız gerekiyor  . Ancak, kayıt yapmadan YouTube’dan 4K vids almaya devam edersiniz.

İndirme sırasında, program bazı şeyleri saklamaya çalışır. Bir YouTube videosunun URL’sini yapıştırdığınızda analiz motoru çalışır ve yalnızca birkaç indirme seçeneği gösterir. Dişli çark simgesini ve ardından Tümünü Göster düğmesini tıklayın ve WebM biçiminde 4K 3,840 x 2,160 dosya gibi daha fazlasını görmek için kaydırın. 227MB WebM test yüklemesi yaklaşık 6,5 dakikalık acı verici bir zaman aldı. Oynatma listelerini almak mümkün, ancak indirme ayarlarını tek seferde bir video olarak ayarlamanız gerekir. Kafa karıştırıcı arayüz, oynatma listesindeki diğer videolara geri dönmeyi zorlaştırır.

5K Player ayrıca DLNA sunucusu oynatmaya sahiptir, böylece yakaladığınız videolar DLNA’yı destekleyen herhangi bir cihazda izlenebilir; ve desteklenen cihazlarda hızlı oynatma için AirPlay’i destekler. MP4, MP3 ve hatta ACC’ye (iOS aygıtları tarafından tercih edilen ses biçimi) hızlı bir dönüştürme için kütüphanede bir video seçin. Oyuncu, aşırı büyük 4K dosyasını oynatmaktan hoşlanmadı ve tamponlama sorunları yaşadı (VLC’nin aynı dosyada herhangi bir sorunu yoktu). Ancak sonuçta, özellikle bir indiricide ekstra olarak bakarsanız, fiyattan özelliklere kadar 5K Player hakkında sevilecek çok şey var. Ancak arayüz ve oynatma sorunları başka bir yere bakmanızı sağlayabilir.

YouTubeByClick

Duruşma sonrasında $ 19.99 prim ; Yalnızca Windows

YouTubeByClick 40’tan fazla siteden video çeker . İlk indirmeyi bile yapmadan önce, ücretsiz sürümde bile, tercih edilen bir indirme biçimini (MP4 video veya MP3 ses) ve 8K’ye kadar varsayılan bir indirme kalitesi ayarlamak için arabirimdeki “kadranları” kullanabilirsiniz. 229,6 MB’lik bir MKV dosyasını 4K olarak indirmek yalnızca 2,5 dakika sürdü – ücretsiz sürümün 2Mbps hız sınırı göz önüne alındığında fena değil. Ayrıca, oynatma listelerini ve kanalları indirmek, dönüşüm yapmak, reklamlardan kaçınmak ve altyazı almak için premium sürüme ihtiyacınız vardır.

YouTubeByClick’te benzersiz yapabileceğiniz bir şey, YouTube’dan bir URL kopyaladığınızda, program otomatik olarak algılar ve indirmeyi başlatmak isteyip istemediğinizi sorar. Anında özel indirmeler almak için YouTube, Facebook, Instagram ve diğer birkaç yabancı site için hesap kimlik bilgilerinizi girin.

Yardımcı Web Siteleri

Yazılım yüklemekten kaçınmak ister misiniz? Video indirme yardımcı siteleri, indirme işlemini sizin için yapar, dönüşüm ve ardından bir indirme bağlantısı sağlar; PC’nize hiçbir şey yüklemenize gerek yoktur. İstediğiniz videonun boyutuna ve kalitesine bağlı olarak çok daha uzun sürebilir, ancak rahatlığı yenemezsiniz.

Orada bu tür yüzlerce site var – bir kodlama yeteneği modicum olan herkes bir tane oluşturmuş gibi görünüyor. Bu tür siteler, özellikle popüler olduklarında ve sahibi ziyaretlerinizden nakit para kazanmak için satıyorsa, yararlıdan şüpheli olanlara kolayca gider. Tarayıcınız (veya içgüdüleriniz) uyarılar atarsa, kaçının ve bir sonrakine geçin.

Hepsi tek bir temel şey yapar: onlara bir YouTube URL’si (veya destekleniyorsa başka bir video sitesi) verirsiniz, ayrıştırırlar, size istediğiniz boyutta indirme seçeneği sunarlar ve söz konusu indirmeye bir bağlantı sağlarlar. Belirtilmedikçe hepsi ücretsizdir ve tüm platformlarda çalışır. Bununla birlikte, son güncellememizden bu yana, kullandığımız en az üç yardımcı siteyi sildiğimi unutmayın; bunlardan bazıları müstehcenlik içeren reklamlar eklemek için; artık çalışmayan biri; biri de işten  çıkmak için var olmaktan kovulmaktan kaçındı .

VidPaw Ücretsiz Online Video Dönüştürücü

İLAN

VidPaw  her zamanki özellikleri sunar ve sözde 1000’den fazla başka siteyle çalışır  . 720p MP4’lerden daha büyük video / ses birleşik indirmeleri sunmaz; isterseniz videoyu tek başına 2160p WebM biçiminde alabilirsiniz. YouTube’dayken VidPaw’ı anında çalıştırmak için bir URL’deki (“www.youtubepaw.com”) “youtube” un sonuna “paw” ekleyin.

İLİŞKİLİ

  • Android 10’u İndirme ve Yükleme

  • Google Dokümanlar’ı Çevrimdışı Ayarlama ve Kullanma

  • Favori Akış Hizmetinizden Video İndirme

Keepvid.ch

 “Youtube videosunu indir” araması yaptığınızda bu site Google’da yüksek bir sıralama elde eder. Bir YouTube URL’sini yapıştırmak için basit bir arayüze sahip. Ayrıca 1.000’den fazla siteyi de destekler. Bir video için en iyi kalite yalnızca 1080p’dir. Oynatma listelerini veya toplu indirmeleri işlemeyeceğini belirtiyor, ancak Vidus adlı 18.90 dolarlık masaüstü istemci seçeneği   var ve 8K’ya kadar işleyebilir.

Uzantıları

Bir tarayıcı uzantısı size bir adım kazandırabilir. Ancak, özellikle birincil tarayıcınız olarak Chrome kullanıyorsanız YouTube’dan video indirmeyle ilgili bazı sorunlarla karşılaşacaksınız.

Chrome Web Mağazası Chrome tarayıcı uzantıları-olan YouTube’un sahibi Alfabe / Google tarafından kontrol olsun nerede. Görünüşte bu amaçla bir uzantı bile Chrome Mağazası kısıtlamaları nedeniyle YouTube’un doğrudan indirilmesine izin vermeyecek. Genel olarak, Chrome uzantılarında herhangi bir RTMP protokol videosunun (korumalı videolar) veya video akışının indirilmesi mümkün değildir. Elbette bunları video içeren diğer sitelerde kullanabilirsiniz. Sadece YouTube değil.

İLAN

Etrafında dolaşmak ister misiniz? Etmeyen bir uzantısı alın  değil , Google Web Mağazası’ndan gelir. Bazı programlar ve yardımcı siteler bir uzantı bileşeni sunar ve  Chrome Web Mağazası’nın genellikle sağladığı yardım olmadan kurulumun nasıl yapılacağını açıklar  . Burda biraz var.

YouTube Video İndirici

Ücretsiz ; Krom, Opera, Kenar, Vivaldi

Addoncrop’tan YouTube Video Downloader  da birden fazla tarayıcıda bulunuyor ancak  mağazalardaki bekçileri önlemek için mükemmel yan yükleme özelliklerine sahip. YouTube’da oynattığınız videonun altına bir düğme koyar ve 4K’ya kadar video veya salt ses MP3 olarak yakalamayı kolaylaştırır.

Video İndirmeHelper

Ücretsiz ; Firefox, Chrome, Kenar

Video DownloadHelper  , yetişkinler için bile çok sayıda siteyi destekler. Web sayfasındayken uzantının simgesi canlandığında bir videonun indirilebilir olduğunu bilirsiniz. Chrome için Video DownloadHelper, YouTube ile çalışmayı durdurdu; böylece Chrome Web Mağazası’na yerleştirilebilir. Firefox için Video DownloadHelper uzantısını kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Geliştiricinin, ihtiyacı olanlara para bağışlamayı tercih ettiği bir  Kiva girişim sayfası var ve bu da 160,575 dolardan fazla para topladı.

YouTube için Threelly AI Yer İşaretleri

İşletmeler için yıllık 33 ABD doları veya yıllık 133 ABD Doları’na kadar ; Krom

Bu, YouTube videolarını indirmenize izin vermediğinden, aslında Web Mağazası’ndan çalışan bir Chrome uzantısıdır. Bunun yerine,  Threelly  insanların görmesini istediğiniz zamanları işaretlemenize izin verir ve daha sonra kaydedilir ve kolayca paylaşılır; görüntüleyen YouTube’a geri döner ve belirttiklerinizi görür. Bir videoyu çevrimdışı kullanım için kaydetmek gibi bir şey değildir, ancak bazı durumlarda yararlı olabilir.

seyyar

Google Web Mağazası’ndan Chrome uzantılarını kullanma sorununu hatırlıyor musunuz? Google’ın daha sıkı bir tutuşa sahip olduğu (ve  çevrimdışı görüntülemeyi destekleyen ücretli bir YouTube Premium hizmeti) Google Play mağazasından bir Android uygulaması kullanarak YouTube’dan indirmek istediğinizde daha da büyük bir sorun yaşayacaksınız  .

Yani Android ile o sözü  olan  Google geçmeden uygulamaları yüklemek mümkündür. Örneğin,  InsTube –  Android için Ücretsiz Video ve Müzik İndirici yalnızca InsTube’un sitesinde bulunabilir. Bir Android cihazda yan yükleme yapmak için APK (Android uygulama paketi) dosyasını indirin. Cihazınızın indirme dosyalarında bulun ve yüklemek için tıklayın  . (Güvenlik ayarlarınıza gitmeniz ve “Bilinmeyen kaynaklar” ı etkinleştirmeniz gerekebilir.)

İPhone’larda ve iPad’lerde, Apple ve Google tam olarak en iyi arkadaş olmadıkları için böyle bir kısıtlama olmayacağını düşünürdünüz. Ancak denediğim uygulamalarda, yalnızca YouTube’dan indirilmeyecek, aynı zamanda uzun süre kullanılamayacaklar. Bu uygulamalardan biri açıklamasında “Hizmet Şartları nedeniyle YouTube’dan indirilmesi yasaktır” dedi. Apple, uygulama üreticilerinin kurallara, hatta Google’ın kurallarına göre oynamasını sağlıyor.

Şansınız, YouTube videolarını indirebilecek bir iOS uygulaması bulduğunuzda “sabit” veya yasaklanmış olacaktır. Tek gerçek seçenek, iPhone’unuzu jailbreak yapmak ve istediğinizi indiren yan yüklü uygulamaları kullanmaktır.

Geçici çözümler var. Biri, Documents by Readdle gibi ücretsiz bir iOS dosya yöneticisi uygulaması  kullanıyor . Bir YouTube videosunu ziyaret etmek için Safari tarayıcısını kullanın ve Bağlantıyı Kopyala’yı bulmak için Paylaş seçeneğini kullanın. Ardından Dokümanlar’a geri dönün ve bir video indirme yardımcı sitesine gitmek için uygulamadaki yerleşik tarayıcıyı kullanın. Bağlantıyı forma yapıştırın (açılan “Yapıştır” menüsünü alana kadar parmağınızı basılı tutun). Site size indirme linkleri verir ve dosyayı Belgeler’e kaydedebilirsiniz. Dosyayı ana ekrana dönene kadar basılı tutun ve ardından Fotoğraflar klasörüne sürükleyin. Fotoğraflar’a ilk kez erişmek için Dokümanlara izin vermeniz gerekir. Daha sonra videoya, telefonda veya tablette çekilen herhangi bir videoyu (Fotoğraflar uygulamasında olduğu gibi) erişebilirsiniz.

Başka bir geçici çözüm: Masaüstüne dönün ve YouTube ve Facebook dahil 900 siteyi destekleyen entegre bir indiriciye sahip iOS cihazlarının dosya yöneticisi AnyTrans’ı  (tek bir bilgisayar için 39,99 ABD doları) deneyin  . USB kablosu üzerinden videoları iPhone’a aktarır. AnyTrans için ödeme yapmasanız bile, indirme seçeneği kalır ve sonsuza kadar ücretsizdir.

Gönderdiğiniz

Bir videoyu “indirmek” için gerçekten benzersiz bir yol mu istiyorsunuz? Geliştirici Anton Gera,  bir YouTube videosunu bir “makaleye” dönüştürmek için Google Chrome tarayıcısı için YouPost uzantısını oluşturdu  . Tercih ettiğiniz dilde tüm altyazıları yakalar ve videolardan seçili ekran yakalamalarını içeren bir tarayıcı sayfasına yerleştirir. Videonun altyazısı yoksa işe yaramaz. Altyazılar ne kadar iyi olursa, yazı da elbette o kadar iyi olur; otomatik oluşturulan altyazılar, dili gerçekten konuşmayan biri tarafından cümle biçiminde gelir.Diğer Tüm

Tags:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply